DLA WSZYSTKICH GRUP PRZEDSZKOLNYCH - od pani Beatki

Witam wszystkich rodziców. W poniedziałek pisałam o korzyściach jakie przynosi wspólne z dzieckiem czytanie książek. Dzisiaj chciałabym pomóc w doborze odpowiedniej lektury dla dziecka. Wszyscy znamy i na pewno mamy w w naszych zbiorach klaskę literatury polskiej do której zaliczamy m in.wiersze J.Brzechwy i J.Tuwima, Misia Uszatka,Koziołka Matołka, Plastusia, Wróbelka Elemelka. Nie obca nam jest również klasyka literatury światowej (np.Kubuś Puchatek,Miś Paddington, Muminki, Mikołajek, baśnie Andersena, bajki Disneya, Pippi-Pończoszanka, Pinokio czy Piotruś Pan). Są to stare, dobre utwory przekazywane z pokolenia na pokolenie, zawsze chętnie czytane.
A co z książkami pisanymi współcześnie? Obecnie na rynku jest mnóstwo różnych tytułów. Jak wybrać te najbardziej wartościowe? Czym się kierować aby książka spełniała swoją rolę poznawczo-wychowawczą a jednocześnie podobała się dziecku?
1.Po pierwsze książka musi być odpowiednia do wieku dziecka,jego wrażliwości i poczucia humoru.
2. Po drugie musi być dopasowana do jego możliwości percepcyjnych i intelektualnych.
3. Po trzecie należy się kierować indywidualnymi preferencjami i zainteresowaniami własnych dzieci.
Należy pamiętać ,że nie każda książka będzie tak samo interesująca dla wszystkich (co jednym się spodoba, inni mogą odrzucić)
Nie wszystkie książki,które nam się podobają musimy kupować. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zapisanie dziecka do biblioteki i wspólne z nim wybieranie książek,zawsze możemy zapytać o radę panią bibliotekarkę. Postawa małego czytelnika uczy zasad,odpowiedzialności,szacunku do książek oraz tego,że wiedzą można się dzielić. Pozwoliłam sobie przejrzeć
kilkadziesiąt tytułów wydanych w ostatnich latach i wybrać dla pąństwa te,które w opiniach dzieci i rodziców są najbardziej godne polecenia.
Oto one:
1."Pan Kuleczka" (seria) – W. Widłak